Hogyan lehet a legkönnyebben megjegyezni a szavakat?

A szavakat szövegkörnyezetben rögzítve tanuljuk meg, nem külön – külön, egyesével. Érdemes eredeti szövegeket olvasni vagy hallgatni, mert így az élő beszédet tanulja meg. Írjunk és mondjunk az ismeretlen szavakkal mondatokat. Ne magolja a szavakat,
hanem mondjon vele mondatokat, mert: így kötődnek, és hosszú távon is megmaradnak.

Ha csak a szavakat magolja, akkor (tisztelet a kivételes tehetségeknek) sajnos hamar elfelejti, mert nem kötődnek.

Magyarul is mondatokban beszélünk, nem szavakat mondogatunk, egymásután, pl.: szék, asztal, könyv, füzet, lámpa. Nem így beszélünk.
Inkább valahogy így:
– “Anyu, hol a füzetem?”
– “A szobában fiam, az asztal mellett a széken.”

Jó, ha vannak mindig kéznél levő, előre megtanult alapmondataink.

Erre nagyon jók a memoriterek, a szóról szóra megtanult szövegek. Ezeket a mondatokat csak egy – egy szóval kell kiegészíteni, vagy egy szót kell csak bennük kicserélni, pl.: “A sárga füzetem a szobában van, a kék széken a nagy fehér asztal mellett.”

Sokkal gyorsabb lesz a beszéde így, mert kész mondatokat vesz elő, nem szavanként rakosgatja össze a mondanivalóját.

Gondoljuk végig: egy 10 szóból álló mondat esetén, ha 1 mondatot kell csak elővenni, legalább tízszer gyorsabban jut eszünkbe,
mintha egymás után 10 szót keresnénk elő, és még sorba is kellene rakosgatni az egyesével elővett szavakat.
Vagyis ha mondatokat tanul be kívülről, akkor tízszer gyorsabban beszél!

Olvasson könyveket idegen nyelven. Lehet könnyített szókincsű könyv is.
Az a lényeg, hogy olyan témáról olvasson, ami érdekli, amit magyarul is szívesen olvas. Az alapszókincs elsajátítása után élvezni fogja az olvasást. Csak azokat a szavakat nézze meg szótárban, amelyeket nem tud megérteni többszöri előfordulás után sem. Ha állandóan szótároz, nem jelent örömet az olvasás.

Először egyszerű, pl. szerelmes regényeket vagy könnyített szókincsű könyveket olvasson!

A tanulás képessége nem a kortól függ, hanem a céljaitól és az akarattól.
Rendszeresen kell vele foglalkozni!